Roman Gostiteljica pripoveduje o deklici, v katero se naseli moteče bitje, ki je morda namišljeno. Proti tej siamski sestri se Ana tiho bori, dokler se moč parazita ne začne uničujoče kazati v njenem družinskem okolju. Okrog te prisotnosti se odvijajo dogodki njenega življenja, vključno z družinskimi tragedijami, in tudi njenega bivanja v odrasli dobi.
Ana se zaveda, da se bo prej ali slej v njej zgodil razkol. Roman opisuje dolgo slovo od sveta vida in srečanje s svetom slepih, pa tudi s podzemno in bolj skrito platjo Ciudada de Méxica. Liki, vključno z mestom, se odvijajo v zmedi odsevov, ki se gibljejo med površinskim in globokim, zavestnim in nezavednim, temnim in svetlim, ne da bi povsem točno vedeli, po katerem ozemlju stopamo. Osebe v romanu zaradi fizične ali psihične drugačnosti ne najdejo svojega mesta v svetu in se združujejo v vzporedne skupine, ki razumejo njihovo redko lepoto.
Gostiteljica je izšla leta 2006 in je prvi roman Guadalupe Nettel. Kot je dejala avtorica v nekem pogovoru o knjigi, je skozi pisanje poskušala izraziti velik strah v njenem življenju, in to je, da bi oslepela. Pisateljica se je namreč rodila s prirojeno katarakto in drugimi težavami na desnem očesu, zaradi česar se je kot otrok počutila drugačno, velikokrat tudi osramočeno. V romanu te izkušnje izpoveduje skozi fikcijo.
O AVTORICI:
Guadalupe Nettel (1973) je večkrat nagrajena mehiška pisateljica, ki jo slovenski bralci poznamo po dveh zbirkah kratkih zgodb, Bodljikave zgodbe ter Zakonsko življenje zlatih ribic, in po romanu Telo, v katerem sem se rodila. Napisala je še dva romana: Po koncu zime, za katerega je prejela nagrado Herralde, in Edina, ki je bil leta 2023 tudi med finalisti za bookerja. Nettel je o temah svojih kratkih zgodb in romanov v pogovoru z Efrénom Ordónezom povedala: »Že pri dvajsetih letih sem vedela, da me zanima pisanje o anomalijah in izobčencih oziroma posebnežih, bitjih, ki izstopajo iz množice zaradi svojih psihičnih in fizičnih lastnosti; o slepoti, ki ni bila nikoli daleč od mene in je od nekdaj prežala name; o norostih in stvareh, ki jih drugi ne želijo videti.«
##