Sedmo vprašanje se začne v hotelu ob japonskem Notranjem morju in konča na tasmanski reki, pripoveduje pa zgodbo o ljubezni in posledicah naših odločitev. Flanagan pred nami razprostre razmerje med znanim pisateljem H. G. Wellsom in tedaj še mlado novinarko Rebecco West, ob tem opiše silovit razvoj jedrske fizike v tridesetih letih prejšnjega stoletja, vse to pa poveže z očetovim garanjem v japonskem delovnem taborišču blizu Hirošime, kjer je bila kasneje odvržena atomska bomba; zgodba doseže vrhunec, ko se Flanagan, še kot mladenič, ujame v brzicah divje reke in se znajde na samem robu preživetja.
To izjemno delo hibridnega značaja, v katerem se hipnotično zlijejo sanje, preteklost, kraji in spomin, razkriva, kako na naša življenja vplivajo zgodbe drugih ljudi ali pa zgodbe, ki si jih izmišljujemo o sebi.
Richard Flanagan, po rodu s Tasmanije, je dobro znan tudi pri nas (Plosk ene dlani, Smrt rečnega vodnika in z bookerjem nagrajen roman Ozka pot globoko do severa). Sedmo vprašanje velja za njegovo najbolj osebno – in tudi nagrajeno – knjigo doslej.
O KNJIGI SO DEJALI:
- »Sedmo vprašanje je najpomembnejša avstralska knjiga, napisana v zadnjih sto letih.« – Peter Carey
- »Sedmo vprašanje je najbolj nenavadna in najbolj čudovita memoarska proza, kar sem jih kdaj prebral. Veličastno.« – Tim Winton, Sydney Morning Herald
- »Ta edinstvena knjiga združuje spomine, zgodovino in fikcionalizirano avtobiografijo, razpravlja o nesorazmernosti življenja. Sedmo vprašanje ima psihološki in filozofski zamah Tolstoja.« – Guardian Australia
IZ KNJIGE:
»Včasih se sprašujem, zakaj neki se vračamo k začetkom – zakaj skušamo najti tisto pravo nit, ki bi jo lahko potegnili, da bi se razpredla celotna tapiserija našega življenja in bi za njo ugledali resnico zakaja. Vendar resnice ni, je samo zakaj. Ko pa pogledaš bolj natančno, je za tem zakajem spet nova tapiserija. Za njo še ena in še ena, vse do razblinjenja.«
O AVTORJU:
RICHARD FLANAGAN (1961) je avstralski pisatelj, ki živi na Tasmaniji in je poročen s potomko slovenskih emigrantov. Za svoja leposlovna dela je prejel številne nagrade, nazadnje ugledno bookerjevo nagrado za roman Ozka pot globoko do severa. Slovenski bralci so ga spoznali preko romanov Plosk ene dlani, Smrt rečnega vodnika in Neznana teroristka, za svojo najnovejšo, hibridno avtobiografsko knjigo Sedmo vprašanje pa je prejel prestižno nagrado Baillie Gifford za najboljše neleposlovno delo.
##